PIT-36L
Formularz PIT-36L jest przeznaczony dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane liniowo z zastosowaniem stawki 19% (na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Wybór sposobu składania deklaracji PIT-36L- PIT-36LS
Wypełnianie deklaracji PIT-36L-PIT-36LS
Termin i miejsce składania
Zeznanie PIT-36L i PIT-36LS za 2023 rok składa się w terminie do dnia 30 kwietnia 2024 roku.
Jednak w przypadku podatników niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania (podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), którzy zamierzają opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed 30 kwietnia, złożenie PIT-36L i PIT-36LS za rok podatkowy winno nastąpić przed opuszczeniem terytorium Polski.
Właściwym organem skarbowym do złożenia zeznania jest urząd:
- według miejsca zamieszkania podatnika w dniu złożenia deklaracji przez podatników podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej),
- jeśli zamieszkanie w Polsce ustało przed tym dniem – urząd skarbowy według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium Polski,
- urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych w przypadku osób niemających miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu),
- w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym według miejsca zamieszkania na dzień otwarcia spadku zmarłego przedsiębiorcy.
Wybór sposobu składania deklaracji PIT-36L- PIT-36LS
Podatnicy mają możliwość wyboru najdogodniejszej dla nich formy złożenia zeznania rocznego.
Zeznanie roczne PIT 36L i PIT-36LS można złożyć:
- bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub
- za pośrednictwem centrum obsługi, o którym mowa w art. 29 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej albo
- za pośrednictwem poczty (za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej uważa się datę stempla pocztowego).
- w formie dokumentu elektronicznego przez Internet za pośrednictwem dobrego programu do rozliczania PIT, który pomoże bezbłędnie wypełnić deklarację, poprawne wykona wszystkie obliczenia, ułatwi optymalne skorzystanie z ulg i odliczeń podatkowych, a poza tym skróci czas oczekiwania na zwrot ewentualnej nadpłaty do 45 dni, a w przypadku posiadania Karty Dużej Rodziny do 30 dni.
Wypełnianie deklaracji PIT-36L-PIT-36LS
Przystępując do wypełnienia formularza podatkowego pamiętajmy, że należy wypełnić go dużymi drukowanymi literami, czarnym lub niebieskim kolorem.
Nie wszystkie pozycje przeznaczone do wpisów muszą być wypełnione, ale niektóre bezwzględnie tak. Takimi pozycjami są:
- identyfikator podatkowy NIP ,
- rok za który zeznanie jest składane,
- cel złożenia formularza,
- informacja o dołączonych załącznikach oraz
- podpis na zeznaniu.
Jeżeli nie będzie wypełniona pozycja przeznaczona do wpisywania kwoty – urząd skarbowy przyjmie, że podatnik wpisał „0”.
W kolejnych częściach formularza PIT-36L-PIT36LS podajemy:
A. Miejsce i cel złożenia zeznania, gdzie wpisujemy nazwę i adres właściwego urzędu oraz zaznaczamy odpowiedni kwadrat: złożenie lub korekta zeznania.
B. Dane identyfikacyjne podatnika składającego zeznanie, tj.: nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – dane zmarłego przedsiębiorcy.
C. Informacje dodatkowe - tu wystarczy zaznaczyć odpowiednie kwadraty oraz wpisać rok, w którym podatnik/zmarły przedsiębiorca korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy.
D. Przychody zwolnione od podatku na podstawie art. 21. ust. 1 pkt 152-154 ustawy. W części D podatnik deklaruje podleganie pod jedno z trzech nowych zwolnień wprowadzonych przez Polski Ład - ulgę na powrót, ulgę dla rodzin 4+ lub ulgę dla aktywnych zawodowo seniorów.
E. Przychody, koszty uzyskania przychodów , dochód (bądź stratę) oraz należne zaliczki na podatek dochodowy. W części tej odpowiednio w kol. b i d należy dokonać doliczeń do dochodu na podstawie art. 45 ust. 3a ustawy. Uwaga: Wykazując przychody należy wpisać przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po odliczeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Uwaga: Podatnicy dokonujący sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług przychód z tej sprzedaży podają pomniejszony o należny podatek.
F. W tej części podatnicy:
- wykazują dochody zwolnione z opodatkowania,
- odliczają straty z lat ubiegłych,
- dokonują odliczeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne (do limitu 10 200 zł za 2023 r.),
- wykazują kwotę wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego,
- dokonują odliczeń od dochodu z innych tytułów przewidzianych przepisami,
- korzystają z ulgi B+R.
- wykazują straty z lat ubiegłych
G. Kwoty zwiększające podstawę opodatkowania/zmniejszające stratę wpisują podatnicy, którzy utracili prawo do odliczeń i zwolnień od podatku.
H. Obliczenia podatku podatnicy dokonują według stawki 19% od podstawy opodatkowania. Dokonują też doliczeń należnych kwot uprzednio odliczonych oraz odliczają podatki zapłacone za granicą.
I. Odliczenia od podatku. Dotychczas podstawowym odliczeniem od podatku stanowiła część kwoty uiszczonej na składki zdrowotne podatnika. Taka możliwość dla podatku liniowego przysługuje również w 2024 roku, jednakże jest to odliczenie od dochodu, które jest limitowane do wartości 10 200 zł.
J. Obliczenie zobowiązania podatkowego dokonuje się przez odjęcie od kwoty podatku należnego zaliczek wpłaconych w trakcie roku. Podatek należny podaje się po zaokrągleniu do pełnych złotych, w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
K. W tej części podatnicy wykazują:
- należne i zapłacone zaliczki na podatek,
- należny i zapłacony tzw. minimalny podatek, o którym mowa w art. 30g ustawy.
L. Wykazanie kwoty do zapłaty lub nadpłaty następuje po obliczeniu różnicy między kwotami zapłaconymi przez podatnika, a podatkiem należnym. W przypadku niedopłaty należy dokonać wpłaty w terminie do 30 kwietnia 2024 roku.
Nadpłatę podatnik otrzyma w terminie 3 miesięcy lub 45 dni, jeśli złożył PIT elektronicznie. Karta dużej rodziny przyspiesza termin zwrotu do 30 dni. Stosownie do postanowień art. 77b § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, w przypadku gdy podatnik jest obowiązany do posiadania rachunku bankowego lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej zwrot nadpłaty następuje wyłącznie na ten rachunek wskazany przez podatnika. Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek jest podanie jego aktualnego numeru.
M. Informację o zryczałtowanym podatku wypełniają osoby niemające miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uzyskujące przychody, o których mowa w art. 29 ustawy, bez pośrednictwa płatników.
N. Stosowne odsetki obowiązujące podatników, jeżeli zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku, a następnie byli obowiązani do zaliczenia ich do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
O. W poz. 140 należy wpisać dochody (przychody) z odsetek i dyskonta papierów wartościowych, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych lub z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, od których podatek został pobrany przez płatnika zgodnie z art. 30a ust. 2a ustawy.
P. We wniosku o przekazanie 1,5% OPP wystarczy wpisać KRS organizacji oraz wnioskowana kwotę.
Q. W informacjach uzupełniających można podać cel szczegółowy, a także swoje dane.
R. Załącznikami do zeznania PIT-36L są m. in.: PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG, PIT/BR, PIT/DS i PIT/MIT, a załącznikami do zeznania PIT-36LS są m. in.: PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG, PIT/BR i PIT/MIT.
T. Podatnicy mogą podać informację, że są posiadaczami ważnej karty Dużej Rodziny (KDR). Posiadacze Karty Dużej Rodziny mają skrócony termin zwrotu podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok podatkowy do 30 dni od dnia złożenia zeznania, ale tylko wtedy, gdy zeznanie zostanie złożone drogą elektroniczną.
U. To ostatnia część formularza PIT 36L - PIT-36LS przeznaczona do podpisania przez podatnika lub pełnomocnika.
W pozycji 195. należy podać imię i nazwisko oraz podpis zarządcy sukcesyjnego albo innej osoby uprawnionej do podpisania zeznania w imieniu przedsiębiorstwa w spadku.