
PIT-28 za rok 2024 dla ryczałtowców
W 2025 roku składają zeznanie podatkowe na formularzu PIT-28/PIT28S osoby fizyczne lub przedsiębiorstwa w spadku, które za miniony rok podatkowy 2024 uzyskały przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Stawki procentowe ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Załączniki do rocznej deklaracji podatkowej ryczałtowców
Termin, miejsce i sposób złożenia zeznania PIT-28 za 2024 rok
Wzór formularza obowiązujący w 2025 roku
Zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz rozliczeń rocznych określają przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizycznych. Zgodnie z przepisami tej ustawy podatnicy rozliczający przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zeznanie roczne są obowiązani złożyć na formularzu PIT-28.
W zależności od sytuacji podatnika, ryczałtowiec jest zobowiązany do wyboru odpowiedniego wzoru formularza PIT-28 lub PIT-28S. PIT-28 składa podatnik będący osobą fizyczną osiągający przychody z najmu prywatnego lub działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałty od przychodów ewidencjonowanych. Z kolei PIT-28S składa podatnik będący przedsiębiorstwem w spadku.
Wzory formularzy obowiązujące względem przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2024 roku dostosowane są do zmian wprowadzonych poprzez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Na najnowszej - 26. wersji druku PIT-28/PIT-28S (26) uwzględniono m.in. zmiany dotyczące przychodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy albo innych umów o podobnym charakterze, które zawierane są poza działalnością gospodarczą, dla których wprowadzono 12,5% stawkę ryczałtu po przekroczeniu limitu 100 tys. zł przychodu (do 100 tys. można korzystać ze stawki 8,5%).
Stawki procentowe ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Do przychodów uzyskanych w roku podatkowym wykazywanych w części D formularza (w części C w przypadku druku PIT-28S), stosowane są różne stawki ryczałtu, których wartość uzależniona jest od rodzaju wykonywanej działalności bądź wysokości przychodów pochodzących z najmu prywatnego.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określone są w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, z późniejszymi zmianami. Obecnie wynoszą od 2% do 17% (2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15%, 17%).
W szczególnych przypadkach (m.in. nieprowadzenia ewidencji) wysokość ryczałtu określana jest przez organ podatkowy i wtedy przychody opodatkowane według stawki określonej na podstawie art. 17 ustawy należy wpisać w odpowiedniej pozycji deklaracji.
Załączniki do rocznej deklaracji podatkowej ryczałtowców
PIT-28A
W rozliczeniu za 2024 r. nie istnieje możliwość dołączania PIT-28/A do rozliczenia PIT-28 sporządzonego w związku z rozliczeniem działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Wszystkie informacje niezbędne dla organów podatkowych, zawarte na PIT-28/A pobierane są z rejestru CEiDG oraz zawarte sa w deklaracji PIT-28.
PIT-28B
Podatnicy, którzy obliczają podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych do formularza PIT-28 zobowiązani są dołączyć informację PIT-28/B o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych.
PIT/O, PIT/D i PIT-2K
Ponadto podatnik, który korzysta z przysługujących mu odliczeń od przychodów, w zależności od rodzaju odliczanych wydatków, załącza do zeznania PIT 28:
- informację PIT/O o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku,
- informację PIT/D o odliczeniu wydatków mieszkaniowych,
- PIT-2K - oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych (PIT-2K składa się tylko w związku z rozpoczęciem rozliczania ulgi odsetkowej, a w latach kolejnych ulga jest wykazywana w PIT/D).
Ulgi i odliczenia w PIT-28
Rozliczając przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podatnik nie może odliczać kosztów uzyskania przychodów. Ryczałtowiec natomiast ma prawo skorzystać z większości odliczeń przewidzianych w ustawie o PIT.
Mimo rozbudowanej listy odliczeń przysługujących podatnikom rozliczającym się ryczałtem, składając PIT-28 2025 nie ma możliwości uwzględnienia ulgi na dziecko (ulga prorodzinna).
W części E formularza PIT-28 można wykazać ulgi podlegające odliczeniu od przychodów, jeżeli nie zostały one odliczone od dochodu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, takie jak:
- straty z lat ubiegłych;
- składki na ubezpieczenie społeczne;
- odliczenia od przychodów wydatków mieszkaniowych (ulga odsetkowa, odliczenia mieszkaniowe);
- wydatki na nabycie terminala płatniczego;
- 50% wartości uiszczonych składek zdrowotnych;
- odliczenia od przychodów wykazane części B. załącznika PIT-O, między innymi:
- darowizny na cele pożytku publicznego i kultu religijnego, krwiodawstwa, kształcenia zawodowego, odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie,
- wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (w tym ulga na leki),
- zwrot nienależnie pobranych świadczeń,
- wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet,
- wpłaty na IKZE,
- ulgę termomodernizacyjną,
- wydatki poniesione na nabycie lub objęcie udziałów/akcji,
- składki na związki zawodowe,
- ulga na zabytki.
Podatnik opodatkowany różnymi stawkami ryczałtu, dokonujący odliczeń od przychodów, odliczeń tych dokonuje od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów.
Po obliczeniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według poszczególnych stawek procentowych i otrzymaniu łącznej kwoty ryczałtu w części L formularza, w następnej części M możemy dokonać odliczeń od podatku.
Kwotę obliczonego podatku możemy obniżyć odliczając:
- ulgę na wyszkolenie uczniów (odliczenie przysługujące na zasadzie praw nabytych),
- ulgę abolicyjną,
- składki na ubezpieczenia społeczne opłacone przez osobę prowadzącą gospodarstwo domowe w oparciu o umowę aktywizacyjną (ulga na zasadzie praw nabytych).
Ryczałtowcy mogą też wspierać organizacje pożytku publicznego przekazując im 1,5% swojego podatku. W części S formularza PIT-28 wpisują KRS organizacji, wnioskowaną kwotę i informacje uzupełniające (m.in. cel szczegółowy).
Termin, miejsce i sposób złożenia zeznania PIT-28 za 2024 rok
Deklarację PIT-28 za 2024 rok składa się w tym samym terminie, co pozostałe zeznania roczne – do 30 kwietnia 2025 roku.
Jeżeli w trakcie roku podatkowego przedsiębiorca uzyskał takie rodzaje przychodów, które pozbawiły go prawa do ryczałtu, składa PIT-28 - za okres, w którym prawidłowo prowadził działalność na ryczałcie, a za pozostały okres PIT-36.
Urzędem, do którego kierujemy zeznanie roczne PIT-28, jest urząd właściwy według miejsca zamieszkania podatnika będącego osobą fizyczną dniu złożenia deklaracji podatkowej.
Formularz PIT-28PIT/28S możemy wypełnić odręcznie i w wersji papierowej dostarczyć bezpośrednio do urzędu bądź wysłać pocztą. O wiele łatwiej i szybciej można złożyć PIT-28 elektronicznie. Dobry program do PIT pomoże nam bezbłędnie wypełnić formularz, wykonać wszystkie obliczenia, optymalnie skorzystać z wszystkich przysługujących nam odliczeń.
Urząd skarbowy po otrzymaniu naszego zeznania potwierdzi to Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO w formie elektronicznej).